duminică, 21 august 2022

ATLETISM / CE 2022: Claudia Prisecaru și Alin Firfirică au terminat pe locul 6, respectiv 7 la 3.000 metri obstacole și disc

Claudia Prisecaru s-a clasat, astăzi (sâmbătă, 20 august), pe locul 6 în finală la 3.000 metri obstacole, la Campionatul European de atletism de la Munchen. Tot azi, Alin Firfirică a ocupat locul 7 la aruncarea discului.

Claudia Prisecaru a încheiat cursa de 3.000 m obstacole în 9:16,25. Ea și-a ameliorat timpul din calificări (9:43,51). Medalia de aur a revenit sportivei albaneze Luiza Gega (9:11,31), care a stabilit un nou record al competiţiei. Pe podium au mai urcat Lea Meyer (Germania / 9:15,35) și Elizabeth Bird (Marea Britanie / 9:23,18).

La aruncarea discului, Alin Firfirică s-a clasat pe locul 7. Cea mai bună aruncare a stelistului a măsurat 64,35 metri, fiind reuşită din prima încercare. Medalia de aur i-a revenit lui Mykolas Alekna (Lituania, 69,78 metri, nou record al competiţiei), care i-a devansat pe Kristjan Ceh (Slovenia / 68,28 m) și Lawrence Okoye (Marea Britanie / 67,14 m).

Vineri, 19 august, în finala de la 1.500 metri, Claudia Bobocea s-a clasat pe locul 11 (4:07,74, după 4:03.63 în calificări). Pe podium au urcat Laura Muir (Marea Britanie / 4:01,08), Ciara Mageean (Italia / 4:02,56) și Sofia Ennaoui (Polonia / 4:03,59). În aceeași zi, la triplusalt, Andreea Taloş a terminat pe locul 8 (14,01 metri, cea mai bună performanţă personală a sezonului). Pe primele 3 locuri s-au clasat Maryna Bekh-Romanchuk (Ucraina / 15,02 m), Kristiina Makela (Finlanda / 14,64 m, record național) și Hanna Minenko (Israel / 14,54 m). La lungime, Alina Rotaru Kottmann s-a clasat pe locul 11, în finală, cea mai bună săritură a ei fiind de 6,26 metri.

România a obţinut o medalie de aur la această ediție, prin Bianca Ghelber, la aruncarea ciocanului.

Ultimele medalii obţinute de delegaţia României au fost în 2010, la Barcelona, când Marian Oprea (triplusalt) şi Nicoleta Grasu (aruncarea discului) au obținut „argintul”.

La CE de la Munchen, România este reprezentată de 21 de atleţi (9 la feminin şi 12 la masculin):