joi, 26 mai 2022

TENIS / ROLAND GARROS: Simona Halep a fost învinsă de o jucătoare de pe locul 74 mondial

Fost lider mondial, Simona Halep a părăsit prematur turneul de mare șlem de la Roland Garros. Aflată pe locul 19 WTA şi cap de serie cu numărul 19, constănțeanca a pierdut (6-2, 2-6, 1-6) meciul cu jucătoarea chineză Qinwen Zheng (74 WTA). Disputa a contat pentru turul al doilea. Este prima dată din 2015 când constănțeanca părăseşte în această fază întrecerea pariziană.

Qinwen Zheng va juca în turul al treilea cu învingătoarea disputei dintre franţuzoaica Alize Cornet (40 WTA) și letona Jelena Ostapenko (13 WTA şi cap de serie cu numărul 13).

Iată performanțele izbutite de Simona Halep la Roland Garros, ca senioară:

2010 - turul 1 (a pierdut cu Samantha Stosur)

2011 - turul 2 (eșec la Samantha Stosur)

2012 - turul 1 (eșec la Petra Cetkovska)

2013 - turul 1 (înfrângere cu Carla Suarez)

2014 - finală (eșec cu Maria Șarapova)

2015 - turul 2 (eșec la Mirjana Lucic)

2016 - optimi de finală (înfrângere la Samantha Stosur)

2017 - finală (eșec la Jelena Ostapenko)

2018 - victorie (succes în finala cu Sloane Stephens)

2019 - sferturi de finală (eșec cu Amanda Anisimova)

2020 - optimi de finală (înfrângere la Iga Swiatek)

2021 - nu a participat fiind accidentată

2022 - turul 2 (eșec la Qinwen Zheng)

Calificarea în turul al doilea îi aduce Simonei 86.000 de euro şi 70 de puncte WTA. Acum, ea ocupă locul 18 în clasamentul mondial, însă poate aluneca mult mai jos în funcție de rezultatele înregistrate de jucătoarele din urma ei la Roland Garros.