luni, 30 mai 2022

TENIS / ROLAND GARROS: Irina Begu a câştigat primul set cu Jessica Pegula, dar a fost eliminată

Aflată pe locul 63 WTA, Irina-Camelia Begu a fost eliminată de Jessica Pegula (SUA, locul 11 ATP şi cap de serie numărul 11), luni, 30 mai, în optimile de finală ale turneului de grand slam de la Roland Garros. În ”sferturi”, americanca o va înfrunta pe învingătoarea meciului dintre Iga Swiatek (Polonia, locul 1 WTA) şi Qinwen Zheng (China, locul 74 WTA).

În meciul cu Jessica Pegula, Irina a câştigat (6-4) primul set, însă le-a pierdut pe următoarele două: 2-6 şi 3-6. Confruntarea a durat două ore şi opt minute. Pentru prezenţa în optimi, Begu şi-a asigurat 240 de puncte WTA şi 220.000 de euro. Bucureșteanca a urcat pe locul 42 mondial, cu 1.248 de puncte.

Begu și-a egalat la această ediție cea mai bună performanță înregistrată de ea la Roland Garros. Iată fazele atinse de ea la turneul parizian:

2021 - turul 1 (S. Williams)

La dublu, Irina Begu a fost eliminată în turul 2. Românca şi colega sa, Camila Osorio (Columbia), au pierdut (0-6, 4-6) meciul franțuzoaicele Caroline Garcia și Kristina Mladenovici, beneficiarele unui wild card. Confruntarea s-a încheiat după 68 de minute. Premiul pentru participarea în turul 2 la dublu este 23.920 de euro. Cele două jucătoare vor primi de 130 de puncte.