sâmbătă, 28 mai 2022

FOTBAL / LIGA CAMPIONILOR: Real Madrid este regina Europei! Spaniolii au cucerit pentru a 14-a oară trofeul

Fără să fie creditată ca principală favorită la câștigarea ediției 2021/2022 a Ligii Campionilor, la începutul competiției, Real Madrid a câştigat cu 1-0 (0-0), astăzi (sâmbătă, 28 mai), finala cu FC Liverpool. Disputată pe Stade de France, confruntarea a început cu o întârziere de circa 35 de minute.

Real Madrid a izbutit să se impună prin golul marcat de Vinicius, în minutul 59. Finala a fost dominată de englezi, care au avut un raport uimitor de șuturi la poartă și pe poartă. În minutul 21, Mane a șutat de la marginea careului, însă mingea deviată de Courtois a lovit stâlpul din dreapta sa.

Un alt moment important s-a petrecut în minutul 43, când golul reușit de Benzema (Real Madrid) n-a fost validat pentru ofsaid, după verificarea VAR. Cu toate acestea, unii consideră că balonul a ajuns la francez deviat de un fotbalist al lui FC Liverpool...

Partida a început cu peste 35 de minute întârziere, din cauza problemelor legate de accesul cu întârziere al suporterilor în stadion. Mai mulţi fani chiar au încercat să forţeze accesul în arenă.

Înainte de startul acestei ediții, specialiștii estimau că favorite la câștigarea acesteia sunt Manchester City, FC Liverpool și  Bayern Munchen.

Real Madrid a câștigat pentru a 14-a oară Liga (Cupa) Campionilor la fotbal, ceea ce reprezintă un record pentru această competiție. Precedentele reușite datează din 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017 și 2018. Gruparea a mai disputat finala în 1962, 1964 și 1981. Într-un clasament realizat după numărul trofeelor câștigate, Real Madrid este urmată de AC Milan (7), Bayern Munchen (6), FC Liverpool (6), FC Barcelona (5), Ajax Amsterdam (3) și Inter Milano (3).

În finala de pe Stade de France au evoluat următoarele garnituri:

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, F. Mendy – Modric (Ceballos, 90), Casemiro, Kroos – Valverde (Camavinga, 86), Benzema, Vinicius

Antrenor: Carlo Ancelotti

FC Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, I. Konaté, Van Dijk, Robertson – Henderson (Keita, 77), Fabinho, Thiago Alcantara (Firmino, 77) - Salah, Mané, Luis Diaz (Jota, 65)

Antrenor: Jurgen Klopp

Arbitru: Clement Turpin (Franța)