luni, 23 mai 2022

TENIS / ROLAND GARROS: Ana Bogdan a ratat un succes mare în meciul cu Victoria Azarenka

Ocupantă a locului 93 WTA, Ana Bogdan a fost eliminată de Victoria Azarenka (Belarus, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 15) în primul tur al turneului de mare șlem de la Roland Garros. Programat luni, 23 mai, meciul a fost întrerupt la scorul de 7-6/7, 3-3 în favoarea jucătoarei noastre, din cauza ploii, după aproximativ 90 de minute.

Disputa a fost reluată, iar Ana a servit pentru victorie în setul 2, la 5-4. Azarenka a rezistat, a făcut break și s-a impus cu 6-7/7, 7-6/1, 6-2.

Azarenka o va înfrunta în turul 2 pe nemțoaica Andrea Petkovic (65 WTA), care a eliminat-o (6-4, 6-2) pe franţuzoaica Oceanie Dodin (84 WTA).

Pentru accederea în turul 2, Azarenka va primi 86.000 de euro şi 70 de puncte WTA. Ana Bogdan va obține 62.000 de euro şi 10 puncte.