vineri, 27 mai 2022

FOTBAL / CUPA TURCIEI: Echipa lui Silviu Lung jr a pierdut finala

Cu Silviu Lung Jr. în poartă, Kayserispor a pierdut (2-3) finala ediției 2021/2022 a Cupei Turciei cu Sivasspor. Cum cele două formații s-au aflat la egalitate (1-1) după 90 de minute, s-au disputat două reprize de prelungire.

Pentru Sivasspor au marcat A. Appindangoye (min. 60), Gradel (min. 95) şi Konate (min. 113). Golurile echipei Kayserispor au fost reușite de Civelek (min. 33) şi Parlak (min. 107).

Este primul succes al lui Sivasspor în Cupa Turciei. Kayserispor a cucerit trofeul în 2008. Recordul de victorii în această competiție este deținut de Galatasaray (18), care este urmată de Beșiktaș (10), Trabzonspor (9) și Fenerbahce (6).