luni, 30 mai 2022

TENIS / ROLAND GARROS: Iga Swiatek a ajuns la a 32-a victorie consecutivă!

Iga Swiatek pare a fi de neoprit. Jucătoarea poloneză a bifat a 32-a victorie consecutivă şi s-a calificat în sferturile de finală la turneul de mare șlem de la Roland Garros.

Swaitek a trecut cu  6-7/5, 6-0, 6-2 de Qinwen Zheng (China, locul 74 WTA).

În sferturile de finală, Swiatek o va întâlni pe americanca Jessica Pegula (11 WTA), care a eliminat-o pe Irina Begu (63 WTA).

Aceasta a fost victoria cu numărul 30 la rând pentru poloneză. În plus, ea a avut două succese și în meciul cu România din Cupa ”Billie Jean King”. Iată seria succeselor sale:

30 mai: 6-7/5, 6-0, 6-2 cu Zheng

În aceste 32 de meciuri, Swiatek a câștigat 64 de seturi și a cedat 6! Mai mult decât atât, poloneza s-a impus în 15 seturi cu 6-0!

În 16 februarie trecut, Swiatek s-a înclinat (6-4, 1-6, 6-7/4) în fața Jelenei Ostapenko. În 2022, ea a câștigat 37 de partide în circuitul WTA și a pierdut doar 3!