miercuri, 23 martie 2022

TENIS / WTA: Simona Halep o va întâlni pe Daria Saville în turul al doilea al Miami Open

Beneficiară a unui wild card, jucătoarea australiană Daria Saville (249 WTA / 28 de ani) s-a calificat în turul al doilea al turneului de categorie WTA 1.000 de la Miami. În această fază, sportiva de la antipozi o va întâlni pe Simona Halep (19 WTA şi cap de serie cu numărul 23).

Fost numărul 20 mondial, Saville a învins-o cu 7-5, 6-3, în prima manşă, pe jucătoarea belgiană Greet Minnen (81 WTA), după un meci de două ore şi trei minute.

Halep şi Saville s-au mai întâlnit de patru ori în circuitul WTA, iar românca a câştigat de trei ori. Ultimele meciuri s-au desfășurat în 2016, când Halep a câştigat în optimile de finală de la Cincinnati (6-1, 6-2) şi în turul al doilea al Rogers Cup (6-2, 6-3), iar australianca s-a impus la Roma, tot în manşa a doua (6-3, 4-6, 6-3). În 2015, la Indian Wells, în turul 1, românca s-a impus cu 2-6, 6-1, 6-2.

La Miami Open, Simona Halep a fost acceptă direct în turul 2.