marți, 29 martie 2022

TENIS / WTA: Ana Bogdan, în optimile de finală ale turneului de la Marbella

Aflată pe locul 95 WTA, Ana Bogdan s-a calificat, astăzi (marți, 29 martie), în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 125 de la Marbella. Grație acestui succes, românca a urcat pe 93, cu 710 puncte.

Bogdan a învins-o cu 6-1, 6-0, pe Dona Vekic (110 WTA), după un meci care a durat 56 de minute. Ea va evolua în turul 2 cu Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, locul 92 WTA şi cap de serie cu numărul 8).

Pentru calificarea în această fază, Ana va obține 1.936 de euro şi 15 puncte WTA. Compatrioata noastră se află pe aceeași parte a tabloului cu Danka Kovinic, principala favorită.

În turul 1 al turneului de la Marbella a evoluat și Irina Bara (71 WTA), care a fost învinsă cu 6-1, 6-4, luni, de sportiva ungară Panna Udvardy, aflată pe locul 83 mondial.