duminică, 27 martie 2022

TENIS / WTA: Irina Begu a fost eliminată de Sasnovici în turul 3 la Miami Open

Irina Begu (70 WTA) a pierdut meciul cu Aliaksandra Sasnovici (60 WTA), programat în turul 3 al turneului de categorie WTA 1.000 de la Miami. Grație evoluțiilor de la turneul din Florida bucureșteanca a urcat pe locul 64 mondial.

Begu a foar învinsă cu 7-5, 6-7/4, 6-4 de Sasnovici. În ultimul ac, românca a revenit de la 0-2, a egalat, însă a ratat ocazia de a se desprinde decisiv. Confruntarea a durat trei ore şi un minut.

În optimile de finală, sportiva din Belarus o va întâlni pe favorita cu numărul 22, Belinda Bencic (28 WTA).

Pentru participarea în turul trei, Irina Begu a obţinut 54.400 de dolari şi 65 de puncte. Ea a urcat pe locul 64 al clasamentului mondial, cu 964 puncte.