duminică, 27 martie 2022

FOTBAL: Christian Eriksen a revenit cu gol la naţionala Danemarcei

Afectat de un stop cardiac, în minutul 43 al meciului Danemarca – Finlanda (0-1), de la Copenhaga, anul trecut, Christian Eriksen (30 de ani) a revenit, sâmbătă, 26 martie, seară în naţionala Danemarcei. Mijlocașul a participat la meciul amical cu Țările de Jos (2-4) și a marcat unul dintre goluri.

Intrat pe teren în minutul 46, Christian Eriksen a marcat două minute mai târziu (min. 48). Celălalt gol al danezilor a fost înscris de Vestergaard (min. 20). Pentru Țările de Jos au marcat Bergwijn (min. 17, 71), Ake (min. 29) şi Depay (min. 38 - penalty).

Tot ieri, Germania s-a impus cu 2-0 în faţa Israelului prin golurile lui Havertz (min. 36) și Werner (min. 45+1). În minutul 89, Muller a ratat un penalty. Şi Israel a irosit o lovitură de la 11 metri, în minutul 90+4, prin Cohen.