Wikipedia

Rezultatele căutării

sâmbătă, 26 martie 2022

FOTBAL / TUR DE ELITĂ: Naționala sub 19 ani a învins Croaţia și s-a calificat la turneul final

Reprezentativa de fotbal U19 a României a câștigat cu 2-1, astăzi (sâmbătă, 26 martie), meciul cu selecţionata similară a Croaţiei, la Turul de Elită. Cum Islanda a remizat (1-1) cu Georgia, naționala noastră s-a calificat la turneul final al Campionatului European.

România a deschis scorul prin Chirițoiu, în minutul 10. Croația a egalat prin Spelijak, în minutul 28. Iar golul victoriei a fost reușit în minutul 73, de Ilie.

Cum în celălalt meci al zilei, Islanda a terminat la egalitate (1-1) cu Georgia, reprezentativa noastră s-a calificat la turneul final. Marți, 29 martie, la ora 13.00, România va întâlni Islanda într-un meci fără miză. Clasamentul la zi arată astfel:

1. România 6 puncte (2 meciuri)

2. Croația 3 puncte (2 meciuri)

3. Islanda 1 punct (2 meciuri)

4. Georgia 1 punct (2 meciuri)

Pentru România va fi a doua participare la Euro U19, dar este prima calificare obținută în urma preliminariilor! În 2011, naționala sub 19 ani a fost prezentă la turneul final din postura de reprezentantă a țarii gazdă.

Au evoluat următoarele formații:

România U19: 1. R. Popa (cpt.) – 16. S. Pîrvulescu (4. B. Gergely, 76), 14. A. Coubiș, 3. G. Dănuleasă, 2. A. Pantea – 8. A. Pandele, 22. L. Mihai (20. N. Popescu, 28) – 18. A. Hofman (5. D. Andrei, 46), 10. R. Ilie, 15. L. Andronache – 9. A. Chirițoiu (17. R. Tănasă, 59)

Rezerve: 12. A. Mitrovic – 4. B. Gergely, 5. D. Andrei, 17. R. Tănasă, 20. N. Popescu

Selecționer: Adrian Văsîi

Croația U19: 1. F. Kolic – 5. I. Cvijanovic (3. F. Zilinski, 82), 6. M. Perkovic, 15. L. Bradaric, 20. M. Soldo (8. F. Ivanovic, 82) – 10. G. Vidovic, 4. N. Rak (14. B. Barisic, 76), 13. K. Lusavec – 7. K. Spelijak, 9. M. Frigan (17. I. Saranic, 69), 11. L. Stojkovic (19. I. Krolo, 82)

Rezerve: 12. M. Zadro – 2. N. Macolic, 3. F. Zilinski, 8. F. Ivanovic, 14. B. Barisic, 16. D. Prpic, 17. I. Saranic, 18. L. Islic, 19. I. Krolo

Selecționer: Josep Simunic

În urma Turului de Elită vor obţine calificarea la Euro câştigătoarele celor 7 grupe. Acestora li se va alătura ţara gazdă, Slovacia. Turneul final se va disputa în perioada 18 iunie – 1 iulie 2022.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...