Wikipedia

Rezultatele căutării

vineri, 25 martie 2022

FOTBAL / CM 2022 (PRELIMINARII): Ecuador şi Uruguay s-au calificat la turneul final

Reprezentativele Ecuadorului şi Uruguayului s-au calificat la turneul final al Campionatului Mondial, care se va desfășura în Qatar, la sfârșitul acestui an. La CM erau deja calificate Brazilia şi Argentina.

În penultima etapă a grupei preliminare din America de Sud, Uruguay a învins cu 1-0 pe Peru, în timp ce Ecuador a pierdut (1-3) cu Paraguay, însă nu mai poate pierde unul din primele patru locuri din grupă. Pentru locul 5, care asigură participarea la baraj, luptă marţi, 29 martie, în ultima etapă, Peru, Columbia şi Chile.

Este de precizat că selecționata Uruguay-ului a participat la 20 din cele 22 de ediții ale CM. Formația sud-americană a câștigat competiția în 1930 și 1950, disputând semifinale în 1954, 1970 și 2010, respectiv sferturi de finală în 1966 și 2018.

Ecuadorul, în schimb, s-a calificat la CM pentru a patra oară în istorie, aceasta participând la ediţiile din 2002, 2006 şi 2014.

Într-un alt meci din penultima etapă a preliminariilor, Braziliea a câștigat cu 4-0 în fața selecţionatei statului Chile. Neymar Jr a provocat şi a transformat un penalty în minutul 44, ajungând la 71 de goluri pentru reprezentativa din țara sud-americană (117 meciuri), având cu 6 mai puţin decât legendarul Pele. Celelalte goluri au fost reușite de Vinicius, din pasa lui Neymar, în minutul 45+1, Coutinho, care a transformat un penalty în minutul 71, și Richarlison, în minutul 90+1.

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...