Programat în această săptămână, turneul ATP Masters 1.000 şi cel WTA de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells au fost anulate din cauza coronavirusului. Zilele trecute, Simona Halep și Bianca Andreescu anunțaseră că nu vor participa din motive medicale.
Organizatorii turneului au făcut anunțul în dimineața trecută: ”Departamentul de Sănătate Publică din Riverside County a declarat o urgenţă de sănătate publică în Coachella Valley după confirmarea unui caz local de coronavirus (COVID-19). Ca urmare, BNP Paribas Open nu va avea loc din cauza îngijorărilor privind coronavirusul şi pentru securitatea participanţilor şi spectatorilor. Această decizie a fost luată în urma sfaturilor profesioniştlor din medicină, Centrului de Control al Bolilor şi Statului Californa".
S-a precizat că întrecerea va fi reprogramată, însă nu se știe exact în ce perioadă a anului. "Suntem pregătiţi să ţinem turneul la o altă dată şi analizăm opţiuni", a declarat directorul turneului Tommy Haas.
Turneul de la Indian Wells, unul dintre cele mai mari din tenis, era programat între 11 şi 22 martie. Luni, ar fi trebuit să înceaptă calificările. Ieri, erau înregistrate 607 cazuri de infectare cu coronavirus în SUA, dintre care peste o sută în California, iar 22 de persoane şi-a pierdut viaţa în toată ţara.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu