Nominalizată în ancheta Federației Europene de Handbal (EHF), Cristina Neagu a fost desemnată jucătoarea lunii februarie. La masculin, titlul i-a revenit lui Hugo Descat (Montpellier), fost component al echipei Dinamo București.
Luna trecută, cu Cristina Neagu pe teren, CSM Bucureşti a câştigat trei meciuri în Liga Campionilor (32-27 cu Metz, 25-23 la Vipers și 27-24 cu Ferencvaros). Totodată, bucureșteanca a marcat 36 de goluri. “Primesc acest premiu a treia oară şi din nou sunt onorată. Februarie a început ca o lună bună pentru noi, dar performanţele mele nu ar fi fost atât de mari fără ajutorul echipei”, a declarat Neagu.
Pentru titlul de jucătoarea lunii februarie au mai fost nominalizate Jovanka Radicevic (Muntenegru, Buducnost), Estavana Polman (Olanda, Edbjerg), Helene Fauske (Norvegia, Herning-Ikast) şi Ana Gros (Slovenia, Brest Bretagne).
Mâine (sâmbătă, 7 martie), la ora 19.00, CSM București dispută ultimul meci din Grupa Principală 1, cu Vipers Kristiansand (Norvegia). Vicecampioana României va termina, indiferent de rezultat, pe locul 4, urmând a înfrunta pe Gyor, campioana continentală, în sferturile de finală ale ediției 2019/2020 a Ligii Campionilor.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu