miercuri, 7 septembrie 2022

TENIS / US OPEN 2022: Norvegianul Casper Ruud s-a calificat fără probleme în semifinale

Aflat pe locul 7 mondial şi favorit cu numărul 5, Casper Ruud (23 de ani) s-a calificat, în premieră, în semifinalele ediției 2022 a US Open, ultimul turneu de mare șlem al anului. Norvegianul a atins pentru a doua oară această fază la un turneu major, aceasta fiind a doua performanță a sa ca valoare după finala de la Roland Garros din acest an.

În sferturile de finală, Ruud a trecut cu 6-1, 6-4, 7-6/4 de italianul Matteo Berrettini, cap de serie nr. 13. Meciul a durat două ore şi 36 de minute. Ruud va evolua în semifinale cu învingătorul meciului dintre Nick Kyrgios (locul 25 ATP) şi Karen Khachanov (31 ATP).

Născut la Oslo, în 22 decembrie 1998, scandinavul a câștigat 9 titluri ATP și a disputat alte 4 finale. Grație acestui succes, Ruud a urcat pe locul 2 al clasamentului mondial la zi. Acesta are 5.370 de puncte, fiind devansat doar de Rafael Nadal (5.810p), care a fost însă eliminat de la US Open.