sâmbătă, 10 septembrie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: CSA Steaua s-a impus în derby-ul cu Dinamo

Formaţia de fotbal CSA Steaua a câștigat cu 2-1, astăzi (vineri, 9 septembrie), pe Arena Naţională, meciul cu Dinamo, din etapa a şasea a ediției 2022/2023 a Ligii 2. Confruntarea a fost marcată de incidente între galeriile celor două formații. Lovitura de start a fost dată de handbaliştii dinamovişti Saeid Heidarirad şi Ante Kuduz, care au primit recent cetăţenia română.

Dinamo a jucat mai bine în prima parte și a condus cu 1-0 prin golul marcat de Ghezali în minutul 41. Steaua a egalat în minutul 44, prin Pacionel. Gruparea roș-albastră s-a impus datorită golului marcat de Chipirliu, în minutul 50.

Înainte de startul jocului s-au produs incidente între suporterii celor două echipe. Direcţia Generală de Jandarmi a Municipiului Bucureşti a anunţat că „în zona Bulevardului Basarabia, la porţile de acces în complexul sportiv, în jurul orei 20:00, jandarmii au depistat doi bărbaţi, în timp ce încercau introducerea în arenă de materiale pirotehnice interzise de prevederile Legii nr. 126 din 1995 privind regimul materiilor explozive, cu modificările şi completările ulterioare. Astfel, un bărbat, în vârstă de 31 de ani, a încercat introducerea a 20 de materiale pirotehnice ascunse în rucsac, iar celălalt,  în vârstă de 43 de ani, a încercat introducerea a 60 de materiale pirotehnice în interiorul tobei, care constituie element de recuzită specifică galeriilor de fotbal. În acest context, au fost întocmite actele necesare începerii cercetărilor de către organele abilitate”.

Și în timpul disputei galeriile au aruncat pe teren cu fumigene. Tocmai de aceea partida a început cu o întârziere de şapte minute și a fost întreruptă în câteva rânduri.