Wikipedia

Rezultatele căutării

vineri, 9 septembrie 2022

FOTBAL / CONFERINȚA EUROPEANĂ: Nicolae Dică crede că FCSB a făcut un penalty cadou londonezilor

FCSB a pierdut (1-3), joi, 8 septembrie, meciul cu echipa engleză West Ham United din prima etapă a grupelor ediției 2022/2023 a Conference League. În cealaltă partidă din grupă, Anderlecht s-a impus cu 1-0 în fața lui Silkeborg IF. Nicolae Dică consideră că echipa lui nu are voi să facă astfel de erori din care apar lovituri de la 11 metri.

La finalul confruntării de pe London Stadium, Nicolae Dică a declarat pentru Pro Arena: „Am făcut un cadou, acel penalty... Am jucat şaptezeci de minute. Apoi am primit şi al doilea gol. Nu trebuie să mai facem aceste cadouri. Am reuşit 70 de minute să ne ridicăm la nivelul unei echipe din Anglia cu un buget foarte mare şi asta este extrem de important. Mă bucur, dar trebuie să învăţăm că e nevoie să ducem 90 de minute, 95 de minute. Aşa se întâmplă şi în campionat, şi în cupele europene. Trebuie să învăţăm din asta. Trebuie să fim pregătiţi să jucăm din trei în trei zile, aşa cum joacă toată lumea”.

FCSB a dat iluzia că poate obține un rezultat bun în Regatul Unit. Cordea a deschis scorul în minutul 34, din pasa lui Olaru. După pauză, gazdele au dominat disputa. Bowen a egalat din penalty, în minutul 68. West Ham a trecut în avantaj prin reușita lui Emerson, în minutul 75, iar Michail Antonio a mărit diferența în minutul 90.

Înaintea partidei s-a ținut un minut de reculegere pentru Regina Elizabeta a II-a, care a încetat din viață la 96 de ani.

În etapa următoare, în 15 septembrie, la ora 22.00, FCSB va juca acasă cu Anderlecht, care s-a impus cu 1-0 în fața lui Silkeborg IF.

Au evoluat echipele următoare:

West Ham United: Areola - Coufal, Kehrer, Ogbonna (Dawson, 90+2), Emerson - Downes, Rice, Lanzini (Paqueta, 46) – Cornet (Fornals, 68), Scamacca (Michail Antonio, 46), Benrahma (Bowen, 46)

Antrenor: David Moyes

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa (Haruţ, 87), Tamm, Radunovic – Olaru (B. Rusu, 90), Edjouma, Oaidă (Radaslavescu, 90) - Cordea, Compagno (Miculescu, 70), Fl. Coman (Oct. Popescu, 71)

Antrenor: Nicolae Dică

Arbitru: Benoît Bastien. Asistenți: Hicham Zakrani, Aurelien Berthomieu. Arbitrul nr. 4: Jeremie Pignard (toţi din Franţa)

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...