Wikipedia

Rezultatele căutării

duminică, 4 septembrie 2022

ÎNOT / CM 2022 (JUNIORI): Rebecca Diaconescu s-a clasat pe locul 4 la 50 m spate

Medaliată cu argint cu ștafeta combinată la 4x100 m liber, Rebecca Diaconescu s-a clasat pe locul 4 în finala probei de 50 m spate din cadrul Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima (Peru).

Sportiva noastră a făcut o cursă foarte bună, terminând finala în 28,94 secunde, la o distanţă foarte, foarte mică de podium (00,01 secunde). Pe primele trei locuri s-au clasat Lora Komoroczy (Ungaria) – 28,51 s, Aimi Nagaoka (Japonia) – 28,70 s și Sara Curtis (Italia) – 28,93 s.

Tot în noaptea trecută, Bianca Costea s-a calificat în finală la 50 m liber, cu al doiela timp (25,43 s), în timp ce Andra Gorecki s-a oprit în semifinale la 100 m fluture, clasându-se pe locul 13.

Cu o zi înainte de finalul competiției, România ocupă locul 7 în clasamentul pe națiuni. David Popovici a câștigat medalia de aur la 200 m liber și cu ștafeta masculină de 4x100 m liber (alături de Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Dinu), precum și o medalie de argint cu ștafeta combinată de 4x100 m liber (împreună cu Patrick Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu).

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...