joi, 8 septembrie 2022

FOTBAL / CONFERINȚA EUROPEANĂ: CFR Cluj a scos cu greu un egal la Pristina

Echipa CFR Cluj a încheiat la egalitate, 1-1, astăzi (joi), la Pristina (Kosovo), meciul cu FC Ballkani, în prima etapă din Grupa G a ediției 2022/2023 din Conference League. Campioana României a izbutit să marcheze prin Yuri în minutul 1 al prelungirilor.

Formația antrenată de Dan Petrescu a făcut un joc slab. Cu toate acestea, gruparea transilvană a avut câteva ocazii de gol, însă Dec (min. 9), Roger (min. 22) și Cvek (min. 24) n-au izbutit să le materializeze.

Ballkani a amenințat poarta CFR-ului abia în minutul 30, când Krasniqi a șutat, dar portarul Scuffet a respins. După ocazia lui Boateng (min. 62), gazdele au deschis scorul prin fundaşul Armend Thaci (min. 65), care a trimis mingea în poartă după ce a scăpat din marcajul lui Camora.

CFR a reușit egalarea prin Yuri (min. 90+1), care a marcat și cu ceva şansă. La degajarea lui Scuffet, acesta a profitat de ciocnirea dintre portarul Frasheri şi fundaşul Astrit Thaqi. CFR ar fi putut obţine chiar și victoria, însă Frasheri a respins şutul din unghi al lui Păun (min. 90+7).

Au evoluat următoarele formații:

Ballkani: Frasheri - Thaci, Dellova, Jashanica, Thaqi – Korenica (Lucas, 75), Zyba (Bekteshi, 79), Emerllahu - Gripshi, Rrahmani (Abazi, 84), Krasniqi (Berisha, 85)

Antrenor: Ilir Daja

CFR Cluj: Scuffet - Braun, Matias, Burcă, Camora – Boateng (Bordeianu, 73), Mistrati (Păun, 46), Cvek (Buş, 86) - C. Deac (Petrila, 73), Yeboah, Roger (Malele, 62)

Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Urs Schnyder. Asistenți: Marco Zurcher, Zurcher Benjamin (toţi din Elveţia)