luni, 5 septembrie 2022

ÎNOT / CM 2022 (JUNIORI): România a ocupat locul 4 pe națiuni la egalitate cu Turcia

România a obținut la Campionatul Mondial de nataţie pentru juniori de la Lima cu 8 medalii: 4 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz. Țara noastră a împărțit locul 4 în clasamentul pe națiuni cu Turcia.

Medaliile câștigate de România la CM de înot juniori de la Lima:

50 m liber: Bianca Costea - aur

100 m liber: David Popovici - aur

200 m liber: David Popovici - aur

ștafeta masculină de 4x100 m liber: România (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Dinu) - aur

ștafeta combinată de 4x100 m liber: România (David Popovici, Patrick Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu) - argint

400 m liber: Vlad Stancu - argint

800 m liber: Vlad Stancu - bronz

1.500 m liber: Vlad Stancu - bronz

Iată cum arată clasamentul pe națiuni în partea sa superioară (se ține cont în primul rând de medaliile de aur):

1. Japonia 7 aur, 8 argint, 3 bronz (19 medalii)