duminică, 4 septembrie 2022

FORMULA 1 / CM 2022: Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Olandei

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, astăzi (duminică, 4 septembrie), Marele Premiu al Olandei la Formula 1. Pe podium s-au mai clasat George Russell (Mercedes) şi Charles Leclerc (Ferrari). Batavul este lider autoritar în clasamentul general al piloților.

Plecat din pole position, Verstappen s-a impus cu un avans de 4,071 secunde faţă de britanicul George Russell (Mercedes), ocupantul locului secund. Charles Leclerc (Ferrari) a avut o întârziere de 10,929 secunde față de câștigător.

Prin acest succes, Max Verstappen a mai făcut un pas spre cel de-al doilea său titlu consecutiv de campion mondial, cu şapte curse înainte de finalul sezonului. Olandezul conduce în ierarhia generală a piloţilor, cu 284 de puncte, fiind urmat de mexicanul Sergio Perez, colegul său de la Red Bull Racing, cu 191 puncte, şi dr monegascul Charles Leclerc (Ferrari), cu 186 de puncte.

Următoarea etapă, Marele Premiu al Italiei, se va desfăşura în 11 septembrie, la Monza.

Clasament Marele Premiu al Olandei (72 de tururi, 306,587 km)

1. Max Verstappen (Olanda/Red Bull) 1h 36:42,773