marți, 6 septembrie 2022

CICLISM / TURUL ROMÂNIEI 2022: Neozeelandezul Thomas Sexton a câștigat prologul de la Satu Mare

Component al echipei Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling), neozeelandezul Thomas Sexton a câştigat, astăzi (marţi, 6 septembrie), prologul celei de-a 55-a ediţii a Turului ciclist al României, un contratimp individual desfăşurat la Satu Mare.

Potrivit agerpres.ro, rutierul de la antipozi a fost cronometrat pe 2,1 km în 2 minute, 30 de secunde și 54 de sutimi. Pe locul 2 s-a clasat italianul Nicolas Dalla Valle (Giotti Victoria Savini Due), la 52 de sutimi, iar al treilea a fost românul Eduard-Michael Grosu (Androni Giocattoli - Drone Hopper), la o secundă și 31 de sutimi. Daniel Crista a încheiat pe 5, având o întârziere de 2 secunde și 41 de sutimi față de învingător.

Sexton este şi primul purtător al tricoului galben de lider al cursei. Tricoul alb (cel mai bun tânăr) este purtat de Mika Heming (ATT Investments), iar tricoul albastru, pentru mai bun român, a fost preluat de Eduard Grosu.

La start s-au alinia 123 de cicliști reprezentând 19 echipe. Iată clasamentul pe echipe: