vineri, 23 septembrie 2022

HANDBAL / LIGA CAMPIONILOR: Dinamo Bucureşti a reușit un egal prețios pe terenul campioanei Danemarcei

Campioana a României la handbal, echipa masculină Dinamo Bucureşti a reușit să termine la egalitate (38-38), joi, 22 septembrie, în deplasare, cu formaţia daneză GOG. Confruntarea a contat pentru a doua etapă din Grupa A a ediției 2022/2023 a Ligii Campionilor.

Formația noastră a început bine partida și a condus (1-0, 3-2, 4-3, 6-5). Danezii au revenit și s-au desprins la trei goluri (12-9, 13-10, 14-11, 15-12). În continuare, meciul a fost echilibrat, iar la pauză scandinavii au avut un gol avans (21-20). La începutul celui de-al doilea mitan, scandinavii s-au desprins din nou la 3 goluri (23-20) și au avut chiar 6 (27-21). N-a fost desprinderea decisivă fiindcă Dinamo a revenit și a izbutit să scoată un egal prețios. Ba chiar a și condus la un gol pe final (35-34, 36-35, 37-36, 38-37).

Pentru Dinamo au marcat Akimenko 7 goluri (din 10 aruncări), Kukic 6 (10), Kasparek 5 (7), Zeinelabedin Ali 5 (7), Kuduz 4 (4), Bokhan 4 (5), Francisco da Silva 2 (4), Mamdouh Ashem Shebib 2 (5), Gurbindo Martinez 1 (2), Pascual Garcia 1 (3) și Sorhaindo 1 (1).  Principalii marcatori ai lui GOG au fost Madsen 10 goluri (13 aruncări) și Pytlick 9 (11).

Acesta este primul punct obținut de Dinamo în Grupa A după ce a pierdut (28-30) prima partidă, cu SC Magdeburg, pe teren propriu.

Alte rezultate din etapa a 2-a din Grupa A: FC Porto - Veszprem 28-35, PSG - Orlen Wisla Plock 37-33 și SC Magdeburg - HC Zagreb 35-25.

În etapa următoare, în 28 septembrie, Dinamo va juca tot în Ungaria, cu Veszprem.

Clasamentul Grupei A: 1. Magdeburg 4 puncte, 2. Veszprem 4p, 3. GOG 3p, 4. PSG 2p, 5. Plock 2p, 6. Dinamo 1p, 7. Porto 0p, 8. Zagreb 0p.

Primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în Play-Off, în 22 şi 30 martie 2023. Faza eliminatorie se va desfășura astfel: sferturile de finală - 10 şi 18 mai, Final Four-ul, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.