Wikipedia

Rezultatele căutării

vineri, 9 septembrie 2022

FOTBAL / CONFERINȚA EUROPEANĂ: Andrei Cordea crede că penalty-ul a decis câștigătoarea

Echipa FCSB a pierdut (1-3), joi, 8 septembrie, meciul cu echipa engleză West Ham United din prima etapă a grupelor ediției 2022/2023 a Conference League. În cealaltă partidă din grupă, Anderlecht s-a impus cu 1-0 în fața lui Silkeborg IF.

La finalul confruntării de pe London Stadium, Andrei Cordea a declarat pentru Pro Arena: „Am practicat un fotbal bun. Probabil că dacă nu se acorda penalty-ul nu pierdeam meciul. Am vorbit cu colegii în vestiar şi nu credem că a fost penalty. În tribune au fost mulţi români şi când am marcat a fost o senzaţie foarte frumoasă, extraordinară. Acum urmează Anderlecht. Jucăm acasă şi sperăm să umplem stadionul. Trebuie să câştigăm”.

FCSB a dat iluzia că poate obține un rezultat bun în Regatul Unit. Cordea a deschis scorul în minutul 34, din pasa lui Olaru. După pauză, gazdele au dominat disputa. Bowen a egalat din penalty, în minutul 68. West Ham a trecut în avantaj prin reușita lui Emerson, în minutul 75, iar Michail Antonio a mărit diferența în minutul 90.

Înaintea partidei s-a ținut un minut de reculegere pentru Regina Elizabeta a II-a, care a încetat din viață la 96 de ani.

În etapa următoare, în 15 septembrie, la ora 22.00, FCSB va juca acasă cu Anderlecht, care s-a impus cu 1-0 în fața lui Silkeborg IF.

Au evoluat echipele următoare:

West Ham United: Areola - Coufal, Kehrer, Ogbonna (Dawson, 90+2), Emerson - Downes, Rice, Lanzini (Paqueta, 46) – Cornet (Fornals, 68), Scamacca (Michail Antonio, 46), Benrahma (Bowen, 46)

Antrenor: David Moyes

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa (Haruţ, 87), Tamm, Radunovic – Olaru (B. Rusu, 90), Edjouma, Oaidă (Radaslavescu, 90) - Cordea, Compagno (Miculescu, 70), Fl. Coman (Oct. Popescu, 71)

Antrenor: Nicolae Dică

Arbitru: Benoît Bastien. Asistenți: Hicham Zakrani, Aurelien Berthomieu. Arbitrul nr. 4: Jeremie Pignard (toţi din Franţa)

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...