luni, 5 septembrie 2022

ÎNOT / CM 2022 (JUNIORI): Bianca Costea a câştigat medalia de aur la 50 m liber, Vlad Stancu a luat bronz la 1.500 metri

Pe lângă titlul cucerit de David Popovici la 100 m liber, înotătorii din țara noastră au mai câștigat două medalii la Campionatul Mondial de nataţie pentru juniori de la Lima (Peru). Bianca Costea a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la 50 metri liber, iar Vlad Stancu a luat medalia de bronz la 1.500 metri.

Legitimată la CSA Steaua, Bianca Costea a încheiat cursa de 50 m liber în 25 de secunde şi 35 de sutimi. Sportiva pregătită de Adrian Rădulescu a fost urmată pe podium de italiencele Sara Curtis (25,53 s) şi Matilde Biagotti (25,60 s).

În finala probei de 1.500 m liber, Vlad Stancu a cucerit medalia de bronz, fiind cronometrat în 15:17,97. El a fost depășit de spaniolul Carlos Garach (14:08,14) și ungurul Laszlo Galicz (15:12,71).

Este a treia medalie pentru sportivul pregătit de Iulia Becheru la Lima, după „argintul” de la 400 m liber şi „bronzul” de la 800 m liber.

România a încheiat competiţia de la Lima cu 8 medalii: 4 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz.