vineri, 9 septembrie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: UTA Arad a câștigat la Botoșani și a urcat pe 5

Formaţia FC Botoşani a pierdut (1-2), astăzi (vineri, 9 septembrie), pe teren propriu, meciul cu UTA Arad, în a 10-a etapă din ediția 2022/2023 a Superligii.

Oaspeții au condus cu 2-0 prin golurile lui Cascini (min. 26) și Postolachi (min. 31). Gazdele au presat după pauză, însă n-au reușit decât să reducă din diferență prin Sno în minutul 53.

În urma acestui succes, UTA a urcat pe locul 5 al clasamentului la zi.

Au evoluat formațiile următoare:

FC Botoşani: Pap – Sno, Dican, Ţigănaşu (Dragu, 73), Şeroni – Mussis (Tîrcoveanu, 63), Sylla, Ivanov (Shahaf, 46) – Mateus (Petkovski, 46), Camara, Mailat (Roman, 82)

Antrenor: Mihai Teja

UTA Arad: Iacob – Vukcevic, Chindriş, Benga, Hoxhallari – Batha, Stahl (Otele, 46 / Ubbink, 73) – Steau (Negoescu, 78), Cascini (Anton, 82), Jobello – Postolachi (Keşeru, 82)

Antrenor: Ilie Poenaru

Arbitru: Lucian Rusandu. Asistenți: Sebastian Eugen Gheorghe, Imre-Laszlo Bucsi. Arbitrul nr. 4: Horia Gabriel Mladinovici

FC Argeș - CFR Cluj

Meciurile din Superligă sunt transmise de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.