vineri, 2 septembrie 2022

ÎNOT / CM 2022 (JUNIORI): Argint pentru ştafeta combinată de 4X100 m liber, bronz pentru Vlad Stancu la 800 m liber

În componența David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu, Ştafeta combinată de 4x100 m liber a României a câştigat, astăzi (vineri, 2 septembrie), medalia de argint la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima (Peru).

În finală, cei patru români au fost cronometrați în 3:30,29. Pe primul loc s-a clasat Ungaria (3:30,03), iar pe poziţia a treia a terminat Italia (3:32,54). În serii, sportivii noștri au reușit 3:31,58, cel mai bun timp al acestei faze.

Tot astăzi, la 800 m liber, Vlas Stancu a obţinut medalia de bronz, fiind cronometrat în 7:56,14. Pe primele două trepte ale podiumului au urcat spaniolul Carlos Garach Benito (7:52,73) şi turcul Batuhan Filiz (7:55,61).

La 100 m liber feminin, Bianca Costea s-a clasat pe locul 4, fiind cronometrată în 56,21 secunde. Pe podium s-au clasat Nikolett Padar (Ungaria / 55,11 s), Matilde Biagiotti (Italia / 55,56 s) și Marina Cacciapuoti (Italia / 55,92 s).

La 50 m liber, Patrick Sebastian Dinu nu s-a calificat în finală, clasându-se pe locul 14 în semifinale.