luni, 5 septembrie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: Farul a pierdut cu Universitatea Craiova și se află pe locul 2 în Superligă

Fără câțiva jucători importanți în echipa de start, Farul Constanţa a suferit, astăzi (luni, 5 septembrie), la Drobeta Tr. Severin, prima înfrângere din ediţia 2022/2023 a Superligii: 3-4 (3-2) cu Universitatea Craiova. Golurile au fost marcate de Markovici (min. 26, 66), Ivan (min. 44) şi Nistor (min. 71), respectiv Morar (min. 2) şi Torje (min. 33 şi 41).

Confruntarea a debutat în forță și a fost presărată cu execuții de efect, dar și cu gafe monumentale. Farul a marcat al doilea cel mai rapid gol al ediției în Superligă, prin Vlad Morar, la 67 de secunde după fluierul de start, în urma unei erori a lui Nicuşor Bancu. Cel mai rapid gol rămâne cel înscris de sibianul Alexandru Oroian, după 66 de secunde, în meciul Chindia Târgovişte - FC Hermannstadt (1-1), în etapa a doua.

În minutul 26, Jovan Markovic a egalat cu un şut la colţul lung, dar Farul s-a detașat prin „dubla” lui Gabriel Torje (min. 33, 41). Ex-dinamovistul a înscris primul gol cu un lob peste portarul David Lazar, la lansarea lui Tudor Băluţă. A doua reuşită s-a produs tot cu un şut cu boltă, fără preluare, după o minge greşită de Ionuţ Vînă. Andrei Ivan a redus din diferenţă înainte de pauză (min. 44), cu un şut din marginea careului, deviat de un fundaş.

A doua parte a confruntării a fost dominată de gazde. Markovic a restabilit egalitatea (min. 66), cu un şut din unghi printre picioarele portarului Marian Aioani. Victoria Universităţii a venit după lovitura liberă executată de Dan Nistor, la care Aioani a boxat mingea centrată în propria poartă... În ciuda acestor erori, Farul a avut șansa să egaleze, dar portarul Lazar a intervenit salvator în ultimul minut al prelungirilor (min. 90+3), la mingea trimisă de Louis Munteanu spre poartă.

Meciul a fost întrerupt câteva zeci de secunde în min. 79, din cauza unui suporter care a pătruns pe teren.

Au evoluat următoarele formații

Universitatea Craiova: Lazar - Martic (Mateiu, 31), Găman, Mitrea - Vătăjelu, Al. Creţu (Nistor, 67) , Screciu, Bancu - Vînă (Cîmpanu, 67) - Markovic (Căpăţână, 82), A. Ivan

Antrenor: Mirel Rădoi

Farul Constanța: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki - Artean, T. Băluţă (Borza, 67), Grameni (Sali, 80)- Torje (Andronache, 60), Vl. Morar (Munteanu, 60), Pitu (Doukoure, 60)

Antrenor: Gică Hagi

Arbitru: Adrian Cojocaru. Asistenţi: Bogdan Gheorghe, Andrei Constantinescu. Arbitrul nr. 4: Andrei Moroiţă

FCSB - FC Voluntari

Meciurile din Superligă sunt transmise de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.