duminică, 4 septembrie 2022

ÎNOT / CM 2022 (JUNIORI): România ocupă locul 7 în clasamentul pe națiuni

După cinci zile, România ocupă locul 7 în clasamentul pe națiuni la Campionatul Mondial de înot juniori de la Lima (Peru). Înotătorii noștri au cucerit două medalii de aur, două de argint și una de aur.

David Popovici a câștigat medalia de aur la 200 m liber și cu ștafeta masculină de 4x100 m liber (alături de Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Dinu), precum și o medalie de argint cu ștafeta combinată de 4x100 m liber (împreună cu Patrick Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu). De asemenea, Vlad Stancu a obținut medalia de argint la 400 m liber și de bronz la 800 m liber.

Iată cum arată clasamentul pe națiuni în partea sa superioară (se ține cont în primul rând de medaliile de aur):