joi, 8 septembrie 2022

FOTBAL / LIGA CAMPIONILOR: Liverpool a fost întrecută la scor în Italia

Multiplă campioană a Europei, FC Liverpool a pierdut la scor (1-4), în Italia, cu Napoli, în prima etapă a fazei grupelor din ediția 2022/2023 a Ligii Campionilor la fotbal. Bayern Munchen, Tottenham și Barcelona au obținut victorii clare. Învingătoarea din disputa Atletico - Porto s-a decis prin trei goluri înscrise în prelungiri.

În Grupa A, la Napoli, pe stadionul „Diego Armando Maradona”, formația locală a condus cu 4-0 pe FC Liverpool în minutul 47 prin golurile reuște de Zielinski (min. 5 - penalty, 47), Zambo Anguissa (min. 31) și Simeone (min. 44). Onoarea oaspeților a fost salvată de Luis Diaz (min. 49).

Meci de infarct în Grupa B, la Madrid, acolo unde Atletico s-a impus cu 2-1 în confruntarea cu FC Porto, toate golurile fiind marcate după minutul 90... Au punctat Hermoso (min. 90+2) și Griezmann (min. 90+11), respectiv Uribe (min. 90+5 - penalty).

În Grupa C, FC Barcelona a câștigat la pas (5-1) meciul cu Viktoria Plzen. Pe lângă „tripla” lui Lewandowski (min. 34, 45+3, 67), au mai marcat Kessie (min. 13),  Ferran Torres (min. 71), respectiv Sykora (min. 44).

La Londra, în Grupa D, Tottenham a câștigat (2-0) cu Olympique Marseille, ambele goluri fiind reușite de Richarlison (min. 76, 81).