miercuri, 29 iunie 2022

TENIS / WIMBLEDON: Sorana Cîrstea a pierdut un meci ca și câștigat

Aflată pe locul 32 WTA, Sorana Cîrstea (32 de ani) a fost eliminată, astăzi (miercuri, 29 iunie), de la turneul de tenis de mare șlem de la Wimbledon. Participantă la simplu, românca a pierdut (3-6, 6-1, 5-7) în fața jucătoarei germane Tatjana Maria (103 WTA).

Cîrstea a pierdut primul set în 33 de minute, cu 3-6, după ce a fost condusă cu 3-0 şi 5-2. În actul următor, Sorana a reuşit să se impună cu 6-1. Și cum s-a desprins la 3-0 în setul decisiv, se părea că românca nu mai poate scăpa victoria. N-a fost așa...  Tatjana Maria a revenit, egalând la 3, și, deși mai apoi a pierdut serviciul, s-a impus cu 7-5.

O explicație pentru acest eșec poate fi că Sorana Cîrstea a comis 34 de greşeli neforţate.

Pentru Sorana Cîrstea, aceasta este participarea cu numărul 13 la turneul de la Wimbledon. Ea a izbutit să ajungă în turul 3 în 2009, 2012 și 2017, acestea fiind cele mai bune performanțe ale sale.