Wikipedia

Rezultatele căutării

marți, 28 iunie 2022

TENIS / WIMBLEDON: Gabriela Ruse a pierdut la mare luptă meciul cu Coco Gauff

Semifinalistă în întrecerea junioarelor de la Wimbledon, în 2014, Gabriela Ruse (24 de ani) a făcut un meci foarte bun, astăzi (marți, 28 iunie), în manșa inaugurală a turneului londonez de mare șlem. Aflată pe locul 54 mondial, bucureșteanca a pierdut la mare luptă în fața americancei Coco Gauff (18 ani), o jucătoare aflată pe locul 12 mondial şi care este favorită cu numărul 11.

Gabriela Ruse s-a impus în primul set cu 6-2 și a pierdut al doilea set, 3-6. În decisiv, s-a jucat „care pe care”. Americanca a avut 3-1, dar Ruse a revenit, a egalat, iar apoi a condus cu 4-3 și 5-4. Românca n-a izbutit să concretizeze acest avans, fiind întrecută cu 5-7. Meciul a durat două ore şi 30 de minute.

Ambele jucătoare au comis multe erori la serviciu. Ruse a comis 10 duble greșeli, iar Gauff 8! Românca a reușit să salveze 21 din cele 25 de mingi de break de care a beneficiat adversara ei...

La precedentele două participări pe tabloul principal de simplu, ca senioare, Gabi a pierdut tot în primul tur cu Radwanska (2018) și Gorges (2019).

Pentru prezența în turul 1 la Wimbledon, Ruse va primi 50.000 de lire sterline și 10 puncte WTA.

În turul 2, Gauff o va înfrunta pe Mihaela Buzărnescu (127 WTA).

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...