miercuri, 29 iunie 2022

TENIS / WIMBLEDON: Gabi Ruse și Monica Niculescu au părăsit întrecerea de dublu

Monica Niculescu şi Gabriela Ruse au pierdut, astăzi (miercuri, 29 iunie), în primul tur al turneului de mare șlem de la Wimbledon. Româncele s-au înclinat (6-7/3, 2-6) în fața lui Kirsten Flipkens (Belgia) și Sara Sorribes Tormo (Spania).

Monica și Gabi au făcut un joc curajos, îndeosebi în primul set în care au condus cu 1-0, 2-1 şi 3-2. Mai apoi, Ruse a acuzat unele probleme fizice, iar adversarele s-au impus cu 7-6/3.

Româncele au avut 2-0 în setul al doilea, însă Flipkens și Sorribes Tormo au avut forța să revină și să câștige şase ghemuri la rând.

Kirsten Flipkens (Belgia) și Sara Sorribes Tormo (Spania) le vor înfrunta în al doilea tur pe învingătoarele din meciul Galfi/Yastremska – Bencic/Sanders.