joi, 30 iunie 2022

TENIS / WIMBLEDON: Irina Bara și Ana Bogdan au pierdut în fața unor jucătoare mai bine cotate

Ziua de astăzi (joi, 30 iunie) n-a fost prea fastă pentru jucătoarele de tenis din România. Ana Bogdan (111 WTA) și Irina Bara (122 WTA) au fost eliminate în turul 2 de adversare mult mai bine cotate. Rămân în cursă Irina Begu, deja calificată în turul 3, precum și Simona Halep și Mihaela Buzărnescu, care vor juca astăzi în turul secund.

Ana Bogdan i-a dat o replică bună jucătoarei cehe Petra Kvitova, favorită cu numărul 25. După un set prim pierdut cu 1-6, românca a împins actul secund în tie-break, revenind de la 1-5 și 5-6. Acolo, însă, adversara ei a avut câștig de cauză cu 7-5. Meciul a durat 104 minute.

Aflată la debut pe tabloul principal de simplu, la Wimbledon, Irina Bara a pierdut (3-6, 2-6) cu spaniola Paula Badosa, ocupantă a locului 4 mondial. Partida a durat o oră şi 12 minute.

În turul 3, Kvitova o va întâlni pe Badosa.