luni, 27 iunie 2022

NATAȚIE / CM 2022: România a terminat pe locul 7 în clasamentul pe medalii

La finalul competiției de înot din cadrul Campionatului Mondial de natație de la Budapesta, Statele Unite ale Americii au ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu un total de 45 de medalii (17 de aur, 12 de argint şi 16 de bronz). România a ocupat locul 7, la egalitate cu Ungaria, fiecare cucerind câte două medalii de aur.

Americanii au fost urmat de reprezentanţii Australiei, cu 17 medalii (6 de aur, 9 de argint şi 2 de bronz), şi de cei ai Italiei, cu 9 medalii (5 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz).

România a câștigat două medalii de aur prin David Popovici la 100 m liber şi 200 m liber. Țara noastră a fost la egalitate cu Ungaria, care a obținut tot două medalii de aur prin Milak Kristof, la 100 m și 200 m fluture.