Wikipedia

Rezultatele căutării

vineri, 24 iunie 2022

FOTBAL / CE U19 2022: România a pierdut al treilea meci printr-un gol încasat în minutul 90+5

Reprezentativa de fotbal a României a terminat ediția din acest an a Campionatului European sub 19 ani (U19) fără punct. Naționala noastră a pierdut (0-1), astăzi (vineri, 24 iunie), în fața selecţionatei similare a Slovaciei, în ultimul meci din Grupa A. România a ratat șansa de a disputa încă un meci care conta în calificările pentru Campionatul Mondial U20 de anul viitor.

Gazde ale competiţiei, slovacii au marcat în minutul 90+5, prin Griger. În primele două confruntări, tricolorii au fost învinşi cu 2-1 de Itallia şi de Franţa.

România a încheiat grupa pe ultimul loc, fără punct. Franţa (9 puncte) şi Italia (6 puncte), s-au calificat în semifinale. Slovacia, ocupanta locului 3 (3 puncte), va juca un Play-Pff pentru CM under 20 din 2023.

Au evoluat următoarele formații:

România U19: 1. Popa (Cpt.) – 14. Coubiș, 4. Gergely, 3. Dănuleasă, 5. Pîrvulescu (2. Pantea, 90) – 8. Pandele, 19. Ciuciulete – 21. Andrei (11. Bodișteanu, 63), 7. Radaslavescu (18. Sali, 63), 10. Ilie (6. Sîrbu, 82) – 9. Chirițoiu (15. Andronache, 46)

Selecționer: Adrian Văsîi

Rezerve: 12. Borbei, 2. Pantea, 6. Sîrbu, 11. Bodișteanu, 15. Andronache, 16. Radu, 17. Tănasă, 18. Sali, 20. Popescu

Slovacia U19: 12. Hrdina – 5. Micuda, 6. Kosa, 13. Ujlaky, 19. Kopasek – 21. Halabrin (8. Gajdos, 71), 18. Oravec, 22. Holly – 11. Gazi (15. Misovic, 60), 10. Jambor (Cpt.) (16. Griger, 71), 17. Sliacky (20. M. Sauer, 60)

Selecționer: Albert Rusnak

Rezerve: 1. Balaz, 2. Sikula, 3. Luka, 7. Snajder, 8. Gajdos, 14. Szolgai, 15. Misovic, 16. Griger, 20. M. Sauer

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...