miercuri, 29 iulie 2020

FOTBAL / ROMÂNIA: Chindia Târgovişte câștigă și întrerupe seria de 6 eșecuri la rând

Programat în a 12-a etapă din Play-Out-ul ediției 2019/2020 a Ligii 1, astăzi (miercuri, 29 iulie), la Târgoviște, meciul dintre Chindia și Academica Clinceni s-a încheiat cu victoria grupării dâmbovițene: 3-1 (1-0). Formația pregătită de Emil Săndoi a obţinut prima victorie după şase înfrângeri consecutive.
Chindia a deschis scorul în minutul 45, prin Ivancici, care a reluat mingea cu capul după un corner executat de Dumitraşcu. În minutul 71, gazdele și-au majorat avantajul. Bejan l-a faultat pe Dangubici în careu şi Bic a marcat din penalty. Șapte minute după aceea, rolurile s-au inversat: Bic l-a faultat în marginea careului pe Merloi, iar Cebotaru a marcat de la 11 metri. Rezultatul final a fost stabilit în minutul 89, când Berisha a împins balonul în poartă, după ce a fost respins de Vâlceanu, în urma unei lovituri libere executate de Bic.
Au evoluat următoarele echipe:
Chindia: Aioani - Corbu, Benga, Diallo, Dumitraşcu - Neguţ, Bic, Raţă (Yameogo, 90), Piftor (Ivancici, 27) - Dangubici (Berisha, 79), Florea (Dinu, 90).
Antrenor: Emil Săndoi
Clinceni: Vâlceanu - G. Matei, Albu (Patriche, 72), Bejan, Dobrescu - Merloi, Cebotaru (Kontoes, 90), Ventura, Achim - Markovici (Robert Ion, 46), Buziuc (B. Ilie, 90).
Antrenor: Ilie Poenaru.
Cartonaşe galbene: Neguţ (min. 10), Ventura (min. 87),  respectiv Buziuc (min. 25), Cebotaru (min. 63), G. Matei (min. 90+4).
Arbitru de centru: Marcel Bîrsan
Arbitri asistenți: Daniel Mitruţi şi Mihai Marica
Arbitru de rezervă: Andrei Antonie