joi, 30 iulie 2020

FOTBAL / ITALIA: Echipa lui Walter Zenga a câștigat cu campioana Juventus

Echipă care a câştigat al 36-lea titlu de campioană a Italiei, Juventus Torino a fost învinsă, miercuri, 29 iulie, în deplasare, cu 2-0 (2-0), de Cagliari, formație pregătită de Walter Zenga. Confruntarea a contat pentru a 37-a etapă, penultima, din Serie A.
Golurile au fost marcate de Gagliano (min. 8) şi de fiul lui Diego Simeone, Giovanni Simeone, în minutul 45+2. Aceasta a fost cea de-a şasea înfrângere a formaţiei Juventus în actuala ediţie a campionatului.
În aceeași rundă, Lazio a câștigat cu 2-0 meciul cu Brescia. Correa a deschis scorul, în minutul 17, iar Immobile a marcat, în minutul 82, golul său cu numărul 35 în campionat, cu care a urcat pe locul 1 în topul golgheterilor europeni, depășindu-l pe Robert Lewandowski. La Lazio, Ştefan Radu nu a jucat, fiind accidentat.