duminică, 26 iulie 2020

FOTBAL / ROMÂNIA: Academica Clinceni a surclasat pe Poli Iaşi

Într-un meci contând pentru a 11-a etapă a Play-Out-ului ediției 2019/2020 a Ligii 1, disputat astăzi (duminică, 26 iulie), la Clinceni, Academica s-a impus cu 3-0 (1-0) în fața lui Poli Iaşi. Gruparea ilfoveană se menține pe locul 2 în clasament, 8 la „general”.
Programat sâmbătă, mecil a fost amânat o zi, din cauza unui test pozitiv al jucătorului olandez Cabral de la oaspeți. Ulterior, cele două teste la care a fost supus fotbalistul au avut rezultat pozitiv. S-a permis disputarea partidei astăzi, iar Cabral s-a aflat pe teren din primul minut. Mai mult decât atât, el l-a faultat pe Şut în minutul 8 şi Alexandru Albu a transformat lovitura de la 11 metri dictată de arbitrul Ovidiu Haţegan. În minutul 66, acelaşi jucător al Clincenilor a împins mingea în plasă aproape de pe linia porţii, după ce balonul a fost trimis către el cu capul de Şut. În al doilea minut de prelungire, Robert Ion a stabilit rezultatul final după un contraatac, driblându-l pe Axinte înainte de a trimite mingea în poartă.
Au evoluat următoarele formații:
Academica Clinceni: Vâlceanu - G. Matei, Albu, Bejan, Dobrescu - F. Achim (Merloi, 61), Cebotaru (Şuşu, 90+5), Şut (Ilie, 90+5), Ventura – Markovici (Ion, 76), Buziuc (Kontoes, 77).
Antrenor: Ilie Poenaru
Poli Iaşi: Axinte - Popadiuc, Mihalache, Frăsinescu, Cabral – Grădinaru (Assulin, 84), Breeveld (Zaharia, 69), De Iriondo (Fomba, 46), Horşia (Chacana, 62) - Luckassen, A. Cristea (Omoh, 46).
Antrenor: Mircea Rednic.
Cartonaşe galbene: Bejan (min. 11), Cebotaru (min. 58), Ventura (min. 77), respectiv Horşia (min. 49), Popadiuc (min. 90+2)
Arbitru de centru: Ovidiu Haţegan
Arbitri asistenți: Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe
Arbitru de rezervă: Horia Mladinovici