sâmbătă, 27 iunie 2020

FOTBAL / SPANIA: FC Barcelona, doar remiză pe terenul Celtei Vigo

Aflată în luptă pentru titlul de campioană a Spaniei cu Real Madrid, formaţia FC Barcelona a făcut un nou pas greșit, obținând doar un rezultat de egalitate (2-2), în această seară (sâmbătă, 27 iunie), pe terenul Celtei Vigo, în a 32-a etapă din LaLiga.
Ținută în șah (0-0) de Sevilla, în urmă cu o săptămână, și pusă în dificultate de Athletic Bilbao (1-0), în urmă cu trei zile, gruparea catalană s-a aflat de două ori în avantaj prin golurile marcate de Luiz Suarez în minutele 20 şi 67, de fiecare dată bine servit de către Lionel Messi.
Dominată în multe momente, Celta a egalat prin Smolov (min. 50) şi Iago Aspas (min. 88), fiind aproape de a da lovitura în minutul 90+4, când Manuel Nolito a șutat în Ter Stegen, de la circa 7 metri de poartă!
În următoarea etapă, Barcelona va primi vizita lui Atletico Madrid (30 iunie), iar apoi se va deplasa la Villarreal (5 iulie). Mâine (duminică, 28 iunie), Real Madrid are ocazia să se desprindă la două puncte în fruntea clasamentului dacă va câștiga pe terenul lui Espanyol Barcelona.
Într-un alt meci disputat astăzi, Athletic Bilbao a învins cu 3-1 pe Real Mallorca. Au marcat: Garcia (min. 16, penalty), Sancet (min. 24), Villalibre (min. 90), respectiv Budimir (min.  70, penalty).