duminică, 28 iunie 2020

FOTBAL / ITALIA: Lazio s-a impus cu Fiorentina și se ține scai de Juventus

Cu Ștefan Radu introdus pe teren după pauză, Lazio Roma a câștigat (2-1), sâmbătă, 27 iunie, meciul cu Fiorentina Florența din runda cu numărul 28 din Serie A.
Oamenii lui Simone Inzaghi au reușit astfel să reducă la 5 puncte diferența care îi separă de liderul Juventus Torino. Și să se mențină astfel în lupta pentru titlul de campioană. Până să obțină victoria, Lazio a tremurat din plin. Fiorentina a condus prin frumosul  gol marcat de Frank Ribery (min. 25), cel de-al 3-lea reușit de francez în această ediție din Serie A. Gruparea din capitala Italiei a egalat prin Immobile, care a transformat un penalty acordat pentru un fault inexistent al lui Dragowski asupra lui Caicedo (min. 69), și s-a impus prin golul lui Luis Alberto (min. 83). Fiorentinii au motive de tristețe, ei pierzând un meci în care au mai avut ocazii de gol. În minutul 70, de pildă, mingea șutată de Ghezzal a zguduit bara transversală!