duminică, 28 iunie 2020

FOTBAL / RUSIA: Eric Bicfalvi a adus victoria lui Ural Ekaterinburg, iar apoi a fost eliminat

Formaţia de fotbal Ural Ekaterinburg a câștigat cu 2-1, astăzi (duminică, 28 iunie), pe teren propriu, meciul cu Tambov, din a 24-a etapă a campionatului de fotbal al Rusiei. Eric Bicfalvi a înscris ambele goluri ale gazdelor, iar apoi a fost eliminat.
Fostul mijlocaș de la Jiul (2006/2007), Steaua (2007-2012), Gloria Buzău (2008), Dinamo (2016) și Tom Tomsk (2016/2017) a avut o evoluție entuziasmantă. Bicfalvi a transformat un penalty în minutul 20. Și cum oaspeții egalaseră în minutul 68, prin Kostiukov, românul a adus victoria după numai două minute.
Bicfalvi a fost eliminat după ce a văzut cartonașul galben în minutele 82 și 83.
Datorită acestei victorii, Ural ocupă locul 10 în clasament, cu 28 de puncte, la egalitate cu Arsenal Tula și Soci, în timp ce Tambov este pe 13, cu 25 de puncte. În fruntea clasamentului se află Zenit, cu 56 de puncte, urmată de Lokomotiv Moscova (47p), Rostov (41p), Krasnodar (41p) și ȚSKA Moscova (37p).