joi, 25 iunie 2020

FOTBAL / ITALIA: Lazio a pierdut la Bergamo, Ştefan Radu a fost titular

Cu toate că a condus cu 2-0, Lazio Roma a pierdut (2-3) miercuri, 24 iunie, la Bergamo, cu Atalanta, diminuându-și astfel șansele de a câștiga titlul de campioană. Gruparea lui Simone Inzaghi se află la patru puncte de liderul Juventus Torino.
Oaspeţii au condus cu 2-0 prin autogolul lui De Roon (min. 5) şi golul lui Milinkovici-Savici (min. 11). Atalanta a revenit şi s-a impus după reușitele lui Gosens (min. 38), Malinovsky (min. 66) şi Palomino (min. 80).
Fundaşul Ştefan Radu a fost titular la Lazio, fiind schimbat în minutul 77, cu Bastos.
Este de precizat că și confruntarea din tur, din 19 octombrie 2019, a fost la fel de palpitantă. Atunci Atalanta a condus cu 3-0, iar Lazio a revenit obținând un egal, 3-3, printr-un gol marcat de Immobile în minutul 90+3.
Pe de altă parte, gruparea din capitala Italiei nu mai pierduse în Serie A de 21 de meciuri, câștigând 17 dintre ele. Eşecul de la Bergamo o îndepărtează pe Lazio de titlu. Juventus conduce în clasament, cu 66 de puncte, iar lazialii sunt pe locul 2, cu 62 de puncte.