duminică, 28 iunie 2020

FOTBAL / CUPA ANGLIEI: Arsenal s-a calificat în semifinale pritr-un gol în minutul 90+1

Formaţia Arsenal Londra s-a calificat, astăzi (duminică, 28 iunie), în semifinalele Cupei Angliei. În sferturile de finală, gruparea a câștigat cu 2-1 în fața lui Sheffield United.
Acest succes al londonezilor survine la trei zile după cel cu Southampton (2-0), în Premier League. Fără să fie dominatori, oamenii lui Arsenal au deschis scorul printr-un penalty obținut de Alexandre Lacazette și tranformat de Nicolae Pepe (min. 25).
Cu două goluri nevalitate (min. 8 și 58), Sheffield United a egalat prin McGoldrick (min. 87) la o degajare greșită a lui Kolasinac. Bucuria gazdelor n-a durat foarte mult fiindcă Ceballos a adus victoria și calificarea pentru Arsenal (min. 90+1).
Atfel ”tunarii” vor evolua în ”Careul de ași”, pe Wembley, o situație cu care nu s-au mai întâlnit din 2017.
În semifinală s-a mai calificat și Manchester United, care a trecut de Norwich City (2-1), după prelungiri.
Partidele Leicester City – Chelsea Londra şi Newcastle United – Manchester City se desfășoară astăzi (duminică, 28 iunie).