vineri, 5 noiembrie 2021

NATAȚIE / CE ÎN BAZIN SCURT: Glință, vicecampion european la 100 m spate, Popovici, în finală la 200 m liber

Medaliat cu bronz la 50 m spate, Robert Glinţă (24 de ani) a cucerit ”argintul” la 100 metri spate la CE de nataţie în bazin scurt de la Kazan (Rusia). La 200 m liber, David Popovici s-a calificat în finală, fiind cel mai rapid dintre participanții la cele două semifinale.

Înotătorii români continuă seria rezultatelor foarte bune la întrecerea din Rusia. Dinamovistul Robert Glință a încheiat cursa în 49 de secunde şi 31 de sutimi, ceea ce reprezintă un record național. Aurul i-a revenit rusului Kliment Kolesnikov (49,13s). Pe locurile următoare s-au clasat Apostolos Christou (Grecia / 49,87s), Pavel Samusenko (Rusia / 49,92s), Matteo Rivolta (Italia / 50,07s), Lorenzo Mora (Italia / 50,19s), Radoslaw Kawecki (Polonia / 50,47s) și Ole Braunschweig (Germania / 50,78s).

Anul trecut, Glință devenise campion european pe aceeași distanță în bazin olimpic.

La 200 m liber, dinamovistul David Popovici s-a calificat în finală după ce a ocupat locul 1 în prima semifinală (1:43,08, nou record național). El a fost cel mai rapid dintre cei 16 participanți la semifinale. Cealaltă semifinală a fost câștigată de olandezul Luc Kroon, în 1:41,33.