Wikipedia

Rezultatele căutării

miercuri, 3 noiembrie 2021

FOTBAL / LIGA CAMPIONILOR: Arbitrajul lui Istvan Kovacs a fost criticat în cotidianul „L'Equipe”. ”A scăpat meciul din mână”

Delegat să conducă meciul Sevilla - Lille (1-2), din Grupa G a Ligii Campionilor, în etapa cu numărul 4, Istvan Kovacs a fost criticat atât de presa din Hexagon, cât și de către fanii grupării franceze. Cavalerului fluierului i s-a reproșat, în principal, faptul că n-a acordat un penalty grupării din Hexagon.

Într-un articol intitulat „Tensiune crescută”, Vincent Villa a descris situația în câteva, dar elocvente cuvinte: „arbitrul meciului Sevilla - Lille a pierdut controlul. Un penalty indiscutabil pentru Lille uitat, un altul dictat la intervenția VAR, unsprezece avertismente și o ambianță tot mai încinsă”. Practic lui Kovacs i s-a reproșat că a trecut cu vederea intervenția pe care Thomas Delaney a avut asupra lui Jonathan David, în minutul 17. Atunci jucătorul Sevillei a intrat prin alunecare la adversarul său. În plus, pe lângă faptul că nu a dictat penalty, Kovacs nici nu s-a consultat cu ai săi colegi din camera VAR. ”Dacă mijlocașul Sevillei nu l-a atins cu piciorul pe atacantul lui LOSC, l-a cosit cu șoldul, pe urmă. Dar arbitrii VAR nu au detectat nicio eroare evidentă, spre deosebire de ceea ce s-a întâmplat atunci cu puțin timp înainte de pauză”, a scris corespondentul „L'Equipe”.

Istvan Kovacs nu i-a scos din sărite doar pe francezi prin deciziile sale. În minutul 60, En-Nesyri a pătruns în careul lui Lille, l-a evitat pe Fonte și a căzut după un contact cu Andre. Arbitrul nu numai că nu a acordat penalty, dar i-a arătat cartonașul galben jucătorului care intrase pe teren cu trei minute înainte. Decizia l-a scos din sărite pe antrenorul Sevillei, Julen Lopetegui, care a fost avertizat la rândul său (min. 62).

Spiritele s-au încins și, până la finalul partidei, Kovacs a acorda alte 9 cartonașe galbene: Lucas Ocampos (min. 89), Gonzalo Montiel (min. 90+5), Diego Carlos (min. 90+6), de partea Sevillei, respectiv Jonathan Bamba (min. 77), Jonathan Ikone (min. 79), Benjamin Andre (min. 87), Xeka (min. 90+5), Ivo Grbic (min. 90+6), Yusuf Yazici (min. 90+7), pentru Lille.

Liga Campionilor

Etapa a 4-a

Meciurile de marți, 2 noiembrie

Grupa E

Bayern Munchen - Benfica Lisabona 5-2 (2-1)

Dinamo Kiev - FC Barcelona, scor 0-1 (0-0)

Malmo - Chelsea 0-1 (0-0)

Juventus Torino - Zenit Sankt Petersburg 4-2 (1-1)

Clasament

1. Juventus Torino 12 puncte

2. Chelsea Londra 9 puncte

3. Zenit Petersburg 3 puncte

4. Malmo 0 puncte

Meciurile de azi (miercuri, 3 noiembrie)

Grupa A

Manchester City - Brugges (22.00, Telekom Sport 4, Look Sport 3)

RB Leipzig - PSG (22.00, Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport)

Grupa B

AC Milan - FC Porto (19.45, Digi Sport 2, Telekom Sport 3, Look Sport)

Liverpool - Atletico Madrid (22.00, Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+)

Grupa C

Sporting Lisabona - Beşiktaş Istanbul (22.00)

Borussia Dortmund - Ajax Amsterdam (ora 22.00, Digi Sport 3, Look Sport 2)

Grupa D

Real Madrid - Şahtior Doneţk (ora 19.45, Digi Sport 1, Telekom Sport 2, Look Sport+)

Şerif Tiraspol - Inter Milano (ora 22.00, Digi Sport 4)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...