duminică, 27 septembrie 2020

HANDBAL / LIGA CAMPIONILOR (FEMININ): SCM Râmnicu Vâlcea a suferit al 3-lea eșec în această ediție

Echipa feminină de handbal SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut fără drept de apel (20-30), în deplasare, meciul cu formaţia rusă CSKA Moscova, în al treia etapă din Grupa B a ediției 2020/2021 a Ligii Campionilor. Florentin Pera n-a putut conta pe jucătoarele Kristina Liscevici şi Mireya Gonzalez Alvarez, care au avut rezultat pozitiv la testarea pentru depistarea COVID-19 în urmă cu mai bine de o săptămână.

Cu excepția primei treime a partidei, în care reprezentanta României s-a aflat în câteva rânduri în avantaj pe tabela de marcaj, confruntare a fost dominată clar de gruparea gazdă, care a condus cu 14-11 la pauză și și-a mărit avantajul în al doilea mitan.

Golurile au fost marcate de Elena Mihailicenko (9), Ekaterina Ilina (4), Polina Gorşkova (3), Kathrine Brothmann Heindahl (2), Polina Vedehina (2), Daria Dmitrieva (2), Sara Ristovska (2), Marina Sudakova (1), Olga Gorşenina (1), Natalia Cighirinova (1), Iulia Markova (1), Anastasia Ilarionova (1), Antonina Skorobogatcienko (1), respectiv Marta Lopez (4), Irina Glibko (3), Asma Elghaoui (3), Jelena Trifunovic (2), Evghenia Minevskaja (2), Cristina Florică (2), Zeljka Nikolic (1), Raluca Dăscălete (1), Maren Nyland Aardahl (1), Marta Batinovic (portar) (1).

După meci, Florentin Pera a declarat: „Astăzi am jucat doar în prima repriză. Am avut o apărare bună. Poarta a prins bine. Tactic totul  a decurs normal. Din păcate, am primit două-trei goluri în pre-pasiv. În a doua repriză, am ratat foarte mult. Poarta gazdelor a avut o formă bună. A avut intervenții bune la unul la unu. Noi am ratat mult din extremă și de pe pivot. Spre final, am schimbat jucătoarele și le-am dat șanse și celor mai tinere. ȚSKA a făcut o partidă bună și le felicit pentru victorie. Noi am venit aici cu probleme.Ne-au lipsit două sportive, Mireya Gonzalez și Kristina Liscevic”,

În etapa viitoare, a 4-a, în 11 octombrie, SCM Râmnicu Vâlcea va juca pe teren propriu, cu Podravka, echipă la care evoluează şi portarul Iulia Dumanska.

Duminică, 27 septembrie, în grupa A, CSM Bucureşti nu va disputa partida cu Rostov-Don. Aceasta a fost amânată de EHF după testări pozitive la COVID-19 în lotul echipei ruse. Alte două echipe din grupa A, FTC Budapesta şi Krim Ljubljana, au cazuri în lot, astfel că sunt mai multe meciuri amânate.