marți, 29 septembrie 2020

FOTBAL / ROMÂNIA: FC Hermannstadt a câștigat disputa cu FC Botoşani și a urcat pe locul 5

Formaţia FC Hermannstadt a câştigat (2-1) meciul susţinut, luni, 28 septembrie, pe teren propriu, în compania echipei FC Botoşani, contând pentru etapa a cincea a ediției 2020/2021 a Ligii 1. Formația sibiană a urcat pe locul 5, devansând gruparea moldavă, care se află pe 6.

Hermannstadt a deschis scorul prin autogolul lui Şeroni, din minutul 8, şi a izbutit să obțină victoria prin Romario Pires (min. 89), care a transformat un penalty. FC Botoşani a izbutit să egaleze prin Keyta, în minutul 36.,

Au evoluat următoarele formații:

FC Hermannstadt: Cristiano - Scarlatache (Elbers, 73), Viera, Stoica, Opruţ - Pires, Dâlbea - Buzan (Vodă, 57), Sîntean (Mayoral, 56), Jo Santos - F. Fortes.

Antrenor: Ruben Albes

FC Botoşani: Hankic - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - J. Rodriguez, Babunski (Ongenda,  59) - Patache, Aşkovski (Ofosu, 59), Keyta (Roman, 83)- Dugandzic.

Antrenor: Marius Croitoru

Cartonaşe galbene: Stoica (min. 51), Dâlbea (min. 54), Fortes (min. 73), Romario (min. 74), Cristiano (min. 90+5), respectiv Aşkovski (min. 59), Chindriş (min. 68), Ongenda (min. 74), Haruţ (min. 87), Dugandzic (min. 90+7)

Arbitru de centru: Andrei Chivulete

Arbitri asistenți: Mircea Grigoriu şi Andrei Constantinescu.

Arbitru de rezervă: Florin Andrei