marți, 29 septembrie 2020

TENIS / ROLAND GARROS 2020: Sorana Cîrstea a pierdut set la 0 și a fost eliminată în primul tur

Sfertfinalistă în 2009, Sorana Cîrstea (83 WTA) a fost eliminată în turul 1 al ediției din acest an de la Roland Garros. Românca a pierdut clar (0-6, 3-6), astăzi (marți, 29 septembrie), meciul cu Elena Rîbakina (Kazahstan, numărul 18 mondial şi cap de serie 14).

Confruntarea a durat numai 65 de minute. Pentru prezența în manșa inaugurală, Sorana va încasa 60.000 de euro şi va primi 10 puncte WTA. Ea rămâne cu performanța din 2009, când a atins sferturile de finală, pierzând la australianca Samantha Stosur. Românca a mai ajuns în turul 3 în 2011, 2013 și 2014 la Internaționalele Franței.

România are calificate patru jucătoare în turul doi la Roland Garros: Simona Halep, Irina Begu, Patricia Ţig şi Ana Bogdan. Tot în primul tur a părăsit competiţia şi Monica Niculescu (141 WTA), venită din calificări, care a pierdut (6-2, 2-6, 1-6) meciul cu Danielle Collins (SUA, 57 WTA).